Adaptační kurz pro šesťáky II

Aktualizováno: čtvrtek 3. říjen 2019 12:17 Zveřejněno: úterý 1. říjen 2019 14:37

Celkem 47 dětí ze dvou tříd vystřídalo ve středu 11. září první partu v rekreačním středisku Zderaz, aby se všichni lépe poznali, neboť k nám přišlo mnoho nových žáků ze základních škol Břehy, Semín, Lipoltice a Zdechovice.

Počasí nám přálo, mohli jsme tedy většinu seznamovacích a bojových her hrát venku – v lesích a na loukách v okolí Zderazu. A tak zatímco jsme si zapamatovávali všechna nová jména a tváře, soutěžili jsme v disciplínách tělovýchovných (hod na cíl, rychlost a bystrost, rovnováha těla, pružnost, hbitost...), matematických i paměťových. Pro zpestření jsme navštívili nedalekou záchrannou stanici a ekocentrum Pasíčka, kde bylo zblízka k vidění mnoho zvířat z naší přírody, hlavně ale zaujalo velmi poutavé povídání k těmto ptákům a savcům. Večer jsme si opekli buřty, zazpívali u táboráku, vyzkoušeli odvahu a výdrž žáků i učitelů při noční hře.

V pátek jsme se vrátili zpět do Přelouče. Snad si už pamatujeme všechna jména a hlavně všichni nováčkové si našli své kamarády a započali nová přátelství.

učitelé kurzu Veronika Pokorná, Magda Bucanová, Martin Bulušek a psycholožka Pavla Jadrná

Technohrátky

Aktualizováno: úterý 24. září 2019 16:48 Zveřejněno: úterý 24. září 2019 16:45

11. září se žáci 8. a 9. tříd zapojili do sedmého ročníku projektu Pardubického kraje na SPŠ stavební v Pardubicích - Rybitví. Technohrátky podporují technické profese a řemesla a podílí se na zvýšení zájmu žáků základních škol o technické obory. V průběhu roku se konají na devíti SŠ a SOU, kde jsou chlapci i děvčata seznámeni s konkrétními učebními a studijními obory. Konkrétně SPŠ nabízí stipendiem podporovaný obor: zedník.

V první části Technohrátek se žáci 10 základních škol vyzkoušeli řezání na přesnost, stavbu komínu, v kovárně výrobu hřebíku, křížové plátování, řezání kovu plazmou, návrh domu v 3D na PC, vlastní kreativitu ve stavitelství chlapci využili při práci se stavebnicí. Naši žáci získali 4. místo.

Ve druhé části proběhla soutěž „ Hej Ty, víš to?!“, otázky se týkaly všech oborů této školy, žáci museli zhodnotit vědomosti, které získali za celé dopoledne. Tým vedený J. Urbanem získal 1. místo! Domů si odvezli nejen ovocný dort, ale i další inspiraci k volbě povolání. Děkuji všem žákům J. Urbanovi, M. Uhlířovi, P. Fejlovi, O. Bahníkovi, M. Zikánovi, M. Synkovi, J. Lagronovi, A. Balogovi, D. Hoffingerovi, T. Tesařovi za výbornou reprezentaci naší školy.

Mgr. M. Nápravníková, uč. pracovních činností

Adaptační kurz pro šesťáky - ZDERAZ

Aktualizováno: úterý 24. září 2019 16:03 Zveřejněno: středa 18. září 2019 15:49

A hurá na kurz, řekli jsme si, když jsme vyjížděli zamračenou a deštivou krajinou kolem Chrudimi a Slatiňan směrem ke Zderazi. Trochu nám zatrnulo, neboť jsme přijeli k cíli a autobus zamířil přímo do areálu místního zemědělského družstva. Naštěstí se zde jen otáčel a my o kousek níže dostali záhy hezké ubytování v hotelu Renospond ve dvou až čtyřlůžkových pokojích. Počasí se po našem příjezdu vylepšilo, a tak jsme neváhali zamířit prozkoumat zdejší okolí. Po procházce a hrách na louce nás čekala večeře. Vařili tu opravdu výborně. Druhý den po snídani jsme se vydali přes les k záchranné stanici pro hendikepované živočichy s názvem Pasíčka. S rozmanitými osudy zdejších zvířátek nás při poutavém vyprávění seznámila paní Ježková. Navazují tu i neobvyklá přátelství, třeba pštros a divočák. Zpátky do hotelu na oběd se nám šlo snadno, protože jsme měli zásobu zakoupených dobrot ze stanice. Někteří si tu pořídili i nového zvířecího kamaráda, i když jen látkového. Po odpoledním klidu následovala hra fáborkovaná s plněním úkolů ukrytých v lese. Cestou zpátky jsme si nasbírali dříví, abychom si mohli na ohništi po večeři opéct buřtíky. Ještě před spaním jsme podnikli stezku odvahy setmělou krajinou. Druhý den po snídani a sbalení kufrů, do kterých se toho kupodivu vešlo méně než při našem příjezdu, nás odvezl autobus zpátky domů. Věřím, že si kurz všichni zúčastnění užili a že se jim líbil.

Mgr. M. Holická

První den ve škole

Aktualizováno: čtvrtek 26. září 2019 17:43 Zveřejněno: pondělí 16. září 2019 19:38

2. září 2019 začal nový školní rok. Na tento den se určitě nejvíce těšili naši nejmenší školáčci – prvňáčci. Poprvé si sedli do lavic ve svých třídách, prohlédli si, kromě dárků, své budoucí spolužáky a seznámili se se svými třídními učitelkami D. Staňkovou a P. Hájkovou. Prvňáčky na škole přivítala i p. ředitelka H. Konvalinková s p. zástupkyní K. Pokornou a promluvil k nim p. místostarosta I. Moravec.

Všichni přejeme našim novým školáčkům co nejvíce úspěchů, krásných zážitků, zkrátka příjemně prožitá školní léta. 

Mgr. D. Staňková

Rozloučení s deváťáky

Aktualizováno: úterý 16. červenec 2019 12:14 Zveřejněno: čtvrtek 27. červen 2019 13:35

Opět jsme se rozloučili s deváťáky. Podívejte se, jak rozloučení probíhalo.