HUDBA (NE)POVOLENA, ANEB EXPORT, IMPORT R´N´R

Aktualizováno: pondělí 18. listopad 2019 17:55 Zveřejněno: pondělí 18. listopad 2019 17:55

V pondělí 21. října žáci 9. tříd společně navštívili Muzeum hudby v Praze. Protože je zde čekala lektorovaná dílna, rozdělili se na 2 menší skupiny, aby se v aktivitách všichni vystřídali. První částí byla návštěva stálé expozice – výstava hudebních nástrojů (současných, historických i netradičních). Žáci si prohlédli předchůdce především dnešních tradičních akustických nástrojů. Viděli jejich vývojové řady, překrásně zdobené kusy, nebo netradiční nástroje (čtvrttónový klavír, dechový duetton…). Ke každé skupině nástrojů si mohli ve sluchátkách vyslechnout ukázky jednotlivých hudebních nástrojů. Nejvíce radosti však přinesla možnost „sám si zahrát“ – buď na „hudební schody“ – každý schod je jednou klávesou klavíru, nebo na hrací model varhan s měchy, nebo na harfu…..

Hlavní částí naší exkurze však byl interaktivní pořad „Hudba (ne)povolena“. Zde měli žáci pod vedením lektorky vyplňovat pracovní listy, ve kterých měli spojovat své znalosti s informacemi z vystavené expozice o historickém a hudebním vývoji v naší republice v období 60. - 80. let 20. století. Seznámili se s rozdíly světové a naší hudby té doby, s možnostmi tajného šíření světové hudby u nás – tajné bazary, nahrávání, kopírování, technika doby, české hudební osobnosti doby,…. Zajímavostí pro mnohé bylo i vidět naši Přelouč na mapě nejvýznamnějších center černých bazarů s deskami světové hudby (Praha, Brno, Pardubice, Přelouč).

Mgr. V. Pokorná

Po stopách historie

Aktualizováno: pondělí 18. listopad 2019 17:49 Zveřejněno: pondělí 18. listopad 2019 17:49

V říjnu dostali žáci 2. stupně možnost seznámit se s hudbou, kterou běžně neposlouchají. Komponovaný pořad členů Komorní filharmonie Pardubice chtěl všem přiblížit historické události naší země prostřednictvím významných skladeb. Doprovodný komentář doplňovala videoprojekce.

Netypickým způsobem byli žáci poučeni o historii našeho národa.

Mgr. J. Müllerová

Kolumbie

Aktualizováno: pondělí 18. listopad 2019 17:49 Zveřejněno: pondělí 18. listopad 2019 17:48

Po dvanácté nás autor Adam Lelek se svými kolegy provedl, v rámci projektu Planeta Země 3000, cizokrajnou zemí. Kolumbie je nechvalně známá drogovými kartely a partyzánskými skupinami, situace se však změnila po podepsání příměří mezi vládou a partyzány v roce 2016.

V Kolumbii se střetla indiánská tradice se zvyky dobyvatelů (Španělé a Portugalci) a přivezenými otroky z Afriky. Z téměř 50 milionů obyvatel jsou dnes indiáni v menšině, tvoří 1 – 2% populace.

Tato hornatá země, kde Andy dosahují téměř 6000 m, má rozmanitý ekosystém – vysokohorský tropický pás, kde vlhkost dosahuje 85%, suchý tropický pás, tropický mlžný prales a savany, kde stále žijí honáci dobytka. Zemědělství využívá přírodní podmínky k pěstování kávovníku, Kolumbie je v produkci na 3. místě na světě.

V říši zvířat dominují kladivouni, říční delfíni, mnoho druhů plazů, kondoři andští, opice a skvělí letci kolibříci.

Kolumbijci jsou usměvaví a veselí lidé, dokáží se radovat na ulicích při tanci salsy, hudebních vystoupeních a vesele vypadají i jejich domy vyzdobené velkoformátovými graffiti.

Děkujeme autorům za nevšední putování.

Mgr. M. Nápravníková

Revue z kufru

Aktualizováno: pondělí 18. listopad 2019 17:47 Zveřejněno: pondělí 18. listopad 2019 17:47

Děti zažily 23. října kouzelné dopoledne. Do školy totiž přijela z Prahy se   svým loutkovým divadlem Narcis pravnučka slavného loutkoherce Matěje Kopeckého a spolu se svým kolegou Josefem Veselským předvedli dětem mnoho krásných loutek. Představení nevyprávělo žádnou souvislou pohádku, šlo o hudebně naučnou revue, ve které se děti seznámily s loutkami a s tím, co loutky dovedou (např. hrály na různé hudební nástroje, zpívaly, cvičily a dělaly různé veselé kousky). Loutky chodily i mezi děti, takže malí diváci měli možnost si loutky " osahat " . Před koncem programu se některé děti zapojily do představení a samy si vyzkoušely, jak se loutky ovládají. Dětem se vystoupení velice líbilo a odměnily loutkoherce nadšeným potleskem.

Mgr. D. Paráková

Muzikoterapie v 6. C

Aktualizováno: pondělí 18. listopad 2019 7:08 Zveřejněno: pondělí 18. listopad 2019 6:56

Ve středu 25. září se žáci 6. C vydali do Muzea hudby v Praze, aby si vyzkoušeli lekci muzikoterapie. Báječná lektorka všechny seznámila s prostory muzea, úvodní uvolnění před muzikoterapeutickými aktivitami zajistily bublinky! Děti posílaly bublifukové „kouzelné“ bublinky přes 3 patra do vstupního sálu muzea. Krásný zážitek! Pak už přicházely další a opravdu hudební zážitky. Lekce začala v polotmavé místnosti posezením v kruhu a živelným bubnováním na vodní barely. Bouřlivé bubnování pak vystřídalo zhudebňování pocitů, zážitků, přání… Vodní barely jsme zase nahradili rytmickými nástroji z různých materiálů, a hrou na tělo – bubnování, tleskání, škrábání, broukání - cílem bylo proměnit všechny spolužáky v jeden kompaktní sehraný orchestr! Na závěr muzikohraní a ke zklidnění přišla řízená relaxace doprovázená jemnou hudbou. Dopoledne s muzikoterapií bylo pro všechny novým nevšedním zážitkem, děti dostaly velikou pochvalu za vzájemné naslouchání a spolupráci. A proto po společné procházce po Karlově mostě, přes Staroměstské náměstí kolem Orloje a přes Václavské náměstí kolem svatého Václava a Národního muzea nemohla chybět odměna na přání - návštěva McDonald´s na něco dobrého. To si všichni zasloužili…..