Akce školy

Již několikátým rokem vyjíždějí žáci devátých tříd (často doplněni osmáky) se školou na zájezd do zahraničí. Naším letošním cílem byla Itálie. Sraz naplánovaný na 3:45 ráno nás však rozhodně nepotěšil. Po vyřešení všech důležitých věcí jsme mohli vyjet směr náš první cíl, kterým bylo město Riva del Garda, obklopeném horskými štíty vycházejícími z největšího italského jezera Lago di Garda. Dvanáctihodinová jízda autobusem přes Bavorsko a Tyrolsko byla náročná, překrásné pohledy nejen na Alpy ji však vynahrazovaly. Po dosažení cíle jsme se přesunuli do přístavu, kde na nás čekala loď, jejíž pomocí jsme se z Rivy přepluli do Limone. Příjemně nás překvapilo, že městečko bylo vyzdobeno tematicky – tedy citróny, podle kterých se jmenuje. Po návratu na loď jsme dorazili do Malcesine, pyšnícím se středověkým hradem, který krásně vyčníval nad hladinou Gardského jezera. Po prohlídce historického centra jsme se přesunuli zpět do autobusu a přejeli jsme na nocleh do Hotelu Garda, v němž jsme přespali.

Následující den na nás také čekala loď, nikoliv však na Lago di Garda, ale v přístavu Fusina, jež nás převezla do Benátek, města na 118 ostrůvcích, které nás okouzlilo svojí jedinečnou atmosférou. Procházeli jsme užšími i širšími uličkami a prohlédli jsme si místa jako kanál Grande, náměstí Svatého Marka či čtvrti San Polo, San Marco anebo Dorsoduro. Po náročném dni jsme se vypravili směr Hotel Nanda. Cesta však byla dlouhá a provoz hustý, takže jsme do Chianciano Terme dorazili až kolem desáté večer, kdy na nás již bylo vidět vyčerpání.

Třetí den se nesl ve znamení antiky. Nejprve jsme však navštívili Vilu d'Este v Tivoli. Vnitřek pokrytý mnoha historickými freskami byl sice krásný, nás však bezpochyby více zaujaly přilehlé zahrady s množstvím fontán, přičemž rozsáhlost a nádhera tohoto komplexu byla neobyčejná. Pak jsme se už ale opravdu přesunuli do zbytků antiky v Římě. Komentovaná prohlídka míst, jako jsou Forum Romanum, Palatin a Kapitol byla velmi pěkná a procházka po stopách římských císařů nám poskytla hluboký vhled do historie tohoto velkolepého města. Nejlepším zážitkem dne však byla pravá italská pizza a návštěva Kolosea. Poté jsme znovu nastoupili do metra, které – pro nás naštěstí – nebylo již tak plné jako při cestě do středu Říma, abychom se odebrali na náš poslední hotel – Park Hotel Serenissima.

Poslední den v Itálii jsme též strávili v Římě, naším cílem však nebyla antika, ale období papežů. Španělské schody, Fontána di Trevi, Pantheon či Andělský hrad – všechny tyto památky byly našimi zastávkami. Posledním cílem cesty byl nejmenší stát světa – Vatikán. V něm stojí největší historický kostel na světě – bazilika Svatého Petra, která nás překvapila svojí velikostí a majestátností. Tím byl náš zájezd uzavřen. Po celodenním výletu po Římě jsme se vrátili zpět na metro, které nás odvezlo k autobusu, a tím jsme vyrazili na cestu domů. Po nočním přejezdu jsme se v odpoledních hodinách vrátili zpět do Přelouče. Unavení, ale plní nových dojmů a zážitků jsme se rozloučili před školou a těšili se, až se podělíme o své zážitky s rodinou a přáteli.

Denis Tichý; VIII.A

Je polovina června, čas, kdy už většina žáků tuší, jak bude vypadat jejich vysvědčení a značná část známek je již uzavřena. Pro žáky 9. B ideální čas na výlet. No a vzhledem k tomu, že pěší výlet (na Sněžku) mají již za sebou, rozhodli se vyučující tentokráte pro méně tradiční cykloturistiku. Trasa vedla severozápadním směrem od Přelouče, přes Semín, Kladruby nad Labem, Kolesa, až k písníkům u Pamětníku. Terén je zde rovinný, nenáročný a nečinil tak problémy žádnému z účastníků výletu. V úvodu panovalo celkem nevlídné počasí, které cyklisty donutilo přerušit jízdu a přibližně jednu hodinu vyčkat v areálu restaurace v Semíně, než se přežene dešťová přeháňka. Pak už se naštěstí počasí udobřilo a žáky po celou dobu výletu provázel sluneční svit, který osušil jejich mokré větrovky. Na zpáteční cestě bylo nutno doplnit energii v malebné restauraci Penzionu Kolesa. Podávaly se palačinky, řízky a nesměl chybět ani tradiční smažený sýr s hranolky. Celkem žáci zvládli ujet přes 30 kilometrů po zpevněných i nezpevněných cestách. Za pedagogický doprovod musíme říci, že si s trasou i nástrahami počasí poradili s velkým přehledem a s disciplinovaným přístupem. Příští školní výlety budou již absolvovat každý na své střední škole a s jinými spolužáky. Přejeme jim do budoucna jen to nejlepší!

T. Vítek, M. Kopecký

Poslední hodina tělesné výchovy v rámci povinné školní docházky, poslední návštěva sportovního areálu a jeden z posledních sportovních zážitků se spolužáky. V tomto duchu se nesla výuka tělocviku žáků devátých ročníků v pondělí desátého června. Následující pondělky budou již žáci věnovat výhradně nácviku vystoupení na svůj velký den, kdy se s nimi budeme, ač neradi, loučit. Proto bylo potřeba si tělocvik patřičně užít! Uspořádali jsme tedy „Benďas cup“ - turnaj dvojic v badmintonu pro chlapce společně s dívkami. Akce se zúčastnilo šestnáct sportovců, hrálo se souběžně na dvou kurtech s travnatým povrchem. Přestože pravý badminton je čistě halový sport, bavilo to všechny i venku! Tento sport, ve svém soutěžním provedení, se totiž v současnosti těší velké oblibě a je mnohem zábavnější a akčnější než jeho „kempová“ varianta.

Na prvních třech místech se umístili níže uvedení sportovci, shodou okolností zástupci všech tří devátých tříd:
1. místo – Pham Dúc Phát 9.C
2. místo – Pavel Srstka 9.B
3. místo – Tadeáš Gamper 9.A

Nejlepší chlapci si odnesli, kromě dobrého pocitu ze svého umístění, také věcné ceny. Sportu zdar, badmintonu zvláště!

T. Vítek

Červen bývá tradičně měsícem školních výletů a exkurzí. Žáci tříd 9.B a 6.A, doplněni o jednotlivce z dalších tříd, dostali šanci pokořit naši nejvyšší horu – Sněžku. Nejprve se autobusem dopravili do Pece pod Sněžkou, následně využili dopravu lanovkou na Růžovou horu, aby pak pěšky absolvovali závěrečný a zároveň nejnáročnější úsek k vrcholu hory. Na dvou a půl kilometrech překonali převýšení 300 metrů. Královna českých hor je přivítala celkem vlídnými povětrnostními podmínkami, díky kterým se jim naskytl jedinečný pohled do okolní krajiny. Viděli kamenná moře a krkonošskou tundru na svazích hory, vychutnali si pohled na Studniční horu i na území našeho severního souseda – Polska. Zpáteční cesta vedla Obřím dolem. I během sestupu se všichni kochali krásnými výhledy na Horní Úpský vodopád nebo na Čertův hřebínek Studniční hory. Domů se dorazilo v podvečerních hodinách. Přestože většina žáků na Sněžce nebyla poprvé, všichni si odnesli bezva zážitky z turistického dne stráveného se svými spolužáky.

T. Vítek, M. Kopecký

Strana 1 z 36

Adresa

Základní škola Přelouč

Masarykovo nám. 45

okres Pardubice, 535 01  Přelouč

IČ: 48160831, ID: bbmmrsn

 

Kontakty

Kancelář: tel. +420 466 958 826

Ředitelna: tel. +420 466 953 156

Školní družina: tel. +420 466 672 127

e-mail: kancelar@zsmn.cz

 

Úřední hodiny

Kancelář:

Pondělí - čtvrtek: 8:00 - 15:00

Pátek: 8:00 - 12:00