Akce 2. stupeň

V úterý 22. listopadu jela třída 9.C na exkurzi do Prahy. Měli jsme prohlídku největšího pražského chrámu Katedrály Sv. Víta. Zde se žáci dozvěděli vše o stavbě katedrály, ale i kteří čeští panovníci jsou tady pohřbeni. Dále jsme pokračovali do Starého královského paláce, kde jsme viděli Vladislavský sál a repliku korunovačních klenotů. Během návštěvy našeho hlavního města jsme si prošli také Karlův most a Václavské náměstí.

Ve čtvrtek 10. listopadu se holky z 8. a 9. ročníků zúčastnily okrskového kola turnaje ve florbale.  Na sportovní klání jsme se dopředu připravovali od září v rámci hodin tělocviku a také sportovní výchovy.  V nafukovací sportovní hale v Pardubicích na Dukle jsme odehráli celkem 5 zápasů, kdy jsme dva zápasy vyhráli (1:0, 2:0), jeden skončil remízou (0:0) a dva jsme prohráli (1:2, 0:1).  Gólové šance úspěšně proměnila Bára Kaderová (2), Patricie Kárníková (1) a Káťa Šandová (1). Na naše konto jsme si připsali celkem 7 bodů, které nám zajistily postup do okresního kola a tak se opět vydáme do Pardubic, tentokráte 1. prosince, abychom vybojovali finální medaili!

Ve středu 12. října se vybraní žáci devátých tříd zúčastnili akce TECHNOhrátky, která se tentokrát konala na Středním odborném učilišti zemědělském ve Chvaleticích. Pestré dopoledne bylo zahájeno slavnostním přivítáním účastníků v Kulturním domě Chvaletice. Následně se skupinky účastníků přesunuly do areálu učiliště, kde si všichni mohli vyzkoušet různé odborně zaměřené činnosti např. v klempírně, zámečnické dílně nebo v autoškole. Součástí programu byly také soutěžní aktivity v technických dovednostech. Při nich prokázali žáci naší školy velkou šikovnost a v konkurenci ostatních základních škol se umístili na krásném prvním místě. Odměnou jim byl dort pro vítězný tým. Také v závěrečné vědomostní soutěži se umístili velmi pěkně – obsadili druhé místo. Z TECHNOhrátek odjížděli všichni žáci s novými hezkými zážitky, které jim třeba pomohou při volbě střední školy.

Dne 25. října 2022 navštívily sedmé ročníky divadelní představení v Pardubicích Ona není vadná. Děti se na představení upřímně těšily, myslím, že učitelé také. Jednalo se o hru, která se odehrávala v nahrávacím televizním  studiu, kde místo běžných herců vystupují roboti (od lidí k nerozeznání). Hra chtěla ukázat povrchnost   natáčení nekonečných seriálů, kterým chybí originalita , kvalita a nápady. Jeden robot - dívka - se vymkne svému naprogramování a prokáže smysl pro humor a cit. Mladý autor seriálové hry se do dívky zamiluje a začnou se dít další zajímavé věci…. Dětem se hra velice líbila, což se projevilo i dlouhým potleskem po skončení hry. Více takových pěkných kulturních zážitků!

Dne 30. září jsme se vypravili na exkurzi Prahy. Po procházce historickým jádrem jsme zamířili na Petřín. Vystoupali jsme na rozhlednu s výškou přes 58,7 metrů. Pro některé z nás to byla opravdu výzva. Petřínská rozhledna je jednou z nejznámějších dominant Prahy a musíme říct, že odtud byl krásný výhled na hlavní město. Počasí nám k tomu jen přálo.

Naše další kroky vedly do oblíbeného zrcadlového bludiště plného optických klamů. Po namáhavějším výstupu na Petřín jsme při návratu dolů zvolili lanovou dráhou, která prochází známou Hladovou zdí. V Praze se nám velmi líbilo.

Základní škola Přelouč

Masarykovo nám. 45