Akce 2. stupeň

V pondělí 29. ledna se uskutečnilo školní kolo zeměpisné olympiády. 
O zeměpis je mezi našimi žáky 2. stupně velký zájem, čemuž svědčila i vysoká účast - celkem 55 žáků.
Soutěžilo se ve třech kategoriích, a to A (6. třídy), B (7. třídy) a C (8. a 9. třídy).
Vítězové jednotlivých kategorií budou naši školu reprezentovat na okresní kole 22. února.
 
Všem výhercům gratulujeme!
 
kategorie A:
1. místo Vendy Dubská 
2. místo Jakub Němec
3. místo Josef Bednář
 
kategorie B: 
1. místo Kája Chudobová 
2. místo Eva Schwarzkopfová
3. místo Jan Zeman a Matěj Růžanský
 
kategorie C: 
1. místo Anička Kysilková
2. místo Denis Tichý
3. místo Vašek Osinek

 Zábavně a hravě představila umělecká agentura Pernštejni žákům 4. - 6. ročníků dne 19. 1. 2024 naučný program - Jak válčili husité. Dva členové přiblížili dětem historické události 15. století. 

Žáci si krátce poslechli, co předcházelo husitským válkám, a pak již měli možnost zapojovat se do představení. Zaujalo je vyprávění s ukázkami o výzbroji, výstroji a výcviku rytíře. Plná humoru byla scénka, kdy se křižácký rytíř vyptával na taktiku boje husitů. Zástupce husitů též představil  husitské zbraně a vozovou hradbu. Někteří žáci měli to štěstí stát se husitskými válečníky a předvést svým spolužákům, jakým postupem a taktikou dokázali husité zahnat křižáky. 

Představení nikoho nezklamalo. Praktické ukázky bojů se všem líbily a závěrečné šermování podle rytířských pravidel bylo pěknou tečkou za vzdělávacím programem.  

 

Na začátku ledna se žáci sedmých a osmých tříd zúčastnili preventivního programu zaměřeného na nebezpečí užívání nikotinových výrobků. Lektor postupně žáky seznámil s jednotlivými druhy těchto produktů a především pak se všemi negativními následky, které jsou s jejich užíváním spojené. Celý dvouhodinový program děti velmi zaujal a odnesly si z něj spoustu zajímavých poznatků. 

V předvánočním čase na obou stupních naší školy proběhla olympiáda z anglického jazyka. Pro žáky nižšího stupně (žáky 4. a 5. tříd) to bylo vůbec poprvé, co se této soutěže mohli zúčastnit. Chtěli jsme, aby si vyzkoušeli, jak olympiáda probíhá a jaká cvičení obsahuje. Čtvrťáci a páťáci si mohli zkusit pouze školní kolo, protože se oficiálně olympiáda pro nižší stupeň nepořádá.

Z každé kategorie vyššího stupně (kategorie A – žáci 6. a 7. tříd, kategorie B – žáci 8. a 9. tříd) postupuje jeden nejlepší žák, který nás bude reprezentovat v okresním kole v Pardubicích.

Všichni účastníci museli prokázat své znalosti nejenom ohledně nadstandartní slovní zásoby a různých gramatických jevů, ale i porozumění psanému a mluvenému textu.

A nyní k našim vítězům…

Výsledky žáků 1. stupně:

Žáci 4. tříd:

1. Otta Schwarzkopf

2. Amir Rami

3. Jan Blüml

 

Žáci 5. tříd:

1. Natálie Šnytrová

2. Anežka Hudcová

3. Adéla Janišová, Kristýna Krymová a Natálie Linh Vu

 

Výsledky žáků 2. stupně:

Kategorie A (žáci 6. - 7. tříd)

1. Vendulka Dubská

2. Marek Bednář

3. Kateřina Kasalová

 

Kategorie B (žáci 8. - 9. tříd)

1. Ondřej Dostál

2. Denis Tichý

3. Pavlína Vančurová

 

Všem vítězům srdečně gratulujeme!

V pondělí 11. prosince se žáci druhého stupně vypravili do městského kina, kde je čekalo filmové představení věnované Kambodži. Tato akce byla ojedinělou příležitostí pro žáky, aby se dozvěděli více o této fascinující zemi.  

Film byl cestopisně zaměřen a skrze zážitky cestovatelů přinášel pohled na kulturu, historii a krásy Kambodže. Zároveň představení zvýraznilo přítomnost moderátora, který vstupoval do děje filmu s komentáři a zajímavostmi, čímž zvyšoval zážitek ze sledování.  

Moderátor přispěl k tomu, že film nebyl jen pasivním sledováním, ale interaktivním zážitkem. Jeho komentáře a doplňky k příběhům cestovatelů představených ve filmu zvýšily pochopení žáků a přinesly jim bohatší vědomosti o Kambodži.  

Tato návštěva kina tak byla pro žáky nejen příjemným dopolednem, ale také vzdělávacím zážitkem, který rozšířil jejich obzory a poskytl jim nový pohled na rozmanitý svět.  

Strana 1 z 17

Adresa

Základní škola Přelouč

Masarykovo nám. 45

okres Pardubice, 535 01  Přelouč

IČ: 48160831, ID: bbmmrsn

 

Kontakty

Kancelář: tel. +420 466 958 826

Ředitelna: tel. +420 466 953 156

Školní družina: tel. +420 466 672 127

e-mail: kancelar@zsmn.cz

 

Úřední hodiny

Kancelář:

Pondělí - čtvrtek: 8:00 - 15:00

Pátek: 8:00 - 12:00