Akce 2. stupeň

Exkurze na letiště

Červen bývá čas výletů a exkurzí. Na jednu takovou se vydali také žáci 7. B. A nebyla to exkurze ledajaká, nýbrž rovnou do hlavního města na místo, odkud je do všech koutů světa „co by kamenem dohodil“. Cílem cesty bylo totiž Letiště Václava Havla.

K dopravě na letiště využili sedmáci přímou autobusovou dopravu Airport Express. Před samotnou prohlídkou ještě žáci s chutí snědli objednanou svačinu, ale to už nás pan průvodce odváděl odletovou halou terminálu 2 k bezpečnostní kontrole, kterou jsme museli projít tak, jako kdybychom měli nasednout do některého z přistavených letounů a odletět kamsi do zahraničí. Nejedna lahev s nápojem musela ven z batohu, stejně jako kovové předměty a mobilní telefony z kapes.

Vše šlo z časového hlediska jako po másle a další zážitky nás čekaly na letištní ploše, po které nás ochotně vozil řidič autobusu. Společně s panem průvodcem nám poodkryli mnoho zajímavého z čilého letištního provozu. A byl to opravdu „cvrkot“. Veškeré dění bylo rychlé, sehrané a precizně načasované. To, co je oku běžného návštěvníka letiště většinou skryto, jsme mohli pozorovat z bezprostřední vzdálenosti. Viděli jsme rolující dopravní letouny, přistavování tunelů pro výstup cestujících, vykládku zboží a zavazadel, servisní úkony, tankování paliva do křídel, navštívili jsme také staré letiště a hasičskou stanici se speciálními zásahovými vozy v hodnotě několika desítek milionů korun. A když pan řidič pootevřel dveře během průjezdu rolujícího letounu, mohli jsme všemi smysly vnímat, co se kolem nás děje. Hluk proudových motorů totiž doprovázel i nezaměnitelný pach spáleného leteckého paliva.

Zlatým hřebem celé prohlídky byl obří turbovrtulový vojenský transportní letoun AIRBUS A400M britského Královského letectva, který byl zaparkován opodál všeho dění. Počkali jsme si také na přistání letounu Boeing 777-300ER společnosti Emirates, který přiletěl z Dubaje a dokáže přepravit až 360 cestujících.

Exkurze se vydařila a žáci nasedali do zpátečního vlaku plni opravdu nevšedních zážitků. Děkujeme personálu Letiště Václava Havla i pilotům za ukázku jejich perfektní práce!