„Z mého života“

Aktualizováno: úterý 23. říjen 2018 15:43 Zveřejněno: úterý 16. říjen 2018 15:15

aneb poslechem a rozborem skladeb Bedřicha Smetany poznáváme život a dílo skladatele

(Projekt ke 100. výročí naší republiky)

9. října  navštívili žáci 9. A Muzeum Bedřicha Smetany v Praze, aby si v době 100. výročí naší republiky připomněli jednu z významných kulturních osobností. Společně s lektorkou si zde prohlédli Smetanovy osobní předměty - brýle, pero, taktovku nebo obrazy a fotografie míst důležitých ve Smetanově životě v Čechách i ve Švédsku, kde byl ve své době velmi uznávaný. Poslechem pak žáci pátrali po pocitech a dojmech, které vedly Smetanu ke komponování jeho zásadních hudebních děl. Zaposlouchali se tak do úryvků jeho slavných oper, symfonických básní, drobných klavírních skladeb - módních dobových tanců - polek, smyčcových kvartetů. Odměnou za pozornost pak měli možnost vzít do ruky „kouzelnou“ taktovku, kterou lze spustit zvuková provedení některých Smetanových děl společně s nahlédnutím do jejich notopisu. Všichni si pak dobovým razidlem označili „chytrou záložku“ s informacemi o životě a díle Bedřicha Smetany nebo s nápovědou pro zapamatování všech Smetanových oper: „Braniboři prodali dvě hutače.“ A pro ty, kteří by si také chtěli procvičit svou paměť a v této větě našli nápovědu ke Smetanovým operám - Braniboři v Čechách, Prodaná nevěsta, Dalibor, Libuše, Dvě vdovy, Hubička, Tajemství, Čertova stěna. Našli? Výborně, tak ještě zbývá některou z nich si poslechnout…!

Mgr. V. Pokorná